Gebelik Öncesi Ekstra Vitamin Almanın Kötü Sonuçları

Pek çok kadın, gebelik öncesinde alınan vitaminlerin, saçlarını, tırnaklarını büyüttüklerine ve hatta onlara vücudunun ihtiyaç duyduğu besin maddeleri için ekstra doz verdiklerine inanmaya başladılar. Tıp uzmanlarına göre bu kanı tamamen yanlış. Hamilelik öncesi vitamin almanın yan etkileri bazen tehlikeli bile olabilir. Peki, neler olabilir?

1- Saçlarınız Dökülebilir

Saç büyümesini arttırmak için doğum öncesi vitaminler almak, hayal ettiğiniz sonuçlara sahip olmayabilir. Özellikle gebelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle saç ve tırnaklar daha hızlı büyür ve dökülür.

gebelikte vitamin

gebelikte vitamin

2- Nörolojik Hasar

Yüksek folik asit seviyesi nedeniyle uzun süredir saptanamayan bir B12 eksikliği, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, hafıza kaybı ve hızlı kalp atış hızı gibi birçok belirtiye neden olabilir. Zamanla bu, kalıcı nörolojik hasara neden olabilir.

3- Yanlış Bir Güvenlik Hissi

Bir diğer kötü etki, bir kişinin tüm besinlerini bir vitaminden aldıklarını düşünerek yanlış bir güvenlik duygusuyla karşılaşması olabilir. Bazı vitaminlerin, günlük gereksinimlerimizi karşılayacak kadar kalsiyum ya da E vitamini oranı olmayabilir.

4- Mide Problemleri

Doğum öncesi vitamin almanız, hamileyken veya lohusalık döneminizde mide rahatsızlığı, kabızlık ve mide ekşimesi gibi yan etkilere neden olabilecektir.

hamilelikte vitamin

hamilelikte vitamin

5- Karaciğer Hasarı

Doğum öncesinde alınan vitaminlerin içinde büyük miktarda demir bulunduğundan, karaciğerinize dikkat etmeniz önemlidir. Çok büyük dozlarda alındığında karaciğer için zehirli olabilir ve karaciğer hasarına neden olabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken husus, vitaminlerin vücudunuzun ihtiyacı olmayan ve dolayısıyla size yardım etmekten çok zarar verdiği ek besin miktarıdır. Kontrolsüz vitamin almayarak bu zararları önleyebilirsiniz.

Yorum Ekle