Gebelik Hakkında Doğru Sanılan Yanlış İddialar

Kadınlar için hamile olma konusunda birçok tavsiye var, çoğunun kökeni farklı kaynaklardan gelir. Herkesin konuyla ilgili söyleyecek şeyleri varmış gibi görünüyor. Neye inanacağını şaşırabilirsiniz, işte, hamile olma konusunda yaşanan 6 yanlış kanı:

Kahve İçmek Düşük veya Erken Doğum Nedenidir

Geçmişte kadın doğum hekimleri kahve içmeyi yasaklamış olabilir. Günümüzde kadın doğum ve beslenme uzmanlar, 200 mg (2 fincan) kahvenin her gün alınmasında bir mahsur olmadığını belirtiyor. Ancak çikolata, çay ve gazlı içeceklerde kafein içerdiğini unutmayın.

gebelik

gebelik

İki Canlısın, İki Kat Yemelisin

Hamile kadınların içlerinde büyüyen yeni yaşamı desteklemek için ekstra kaloriye ihtiyaç duyduğu doğrudur, ancak iki yetişkin kadar değil. Tabii ki, her kadının vücut tipi farklıdır, ancak ortalama bir kadın gebelik döneminde en fazla 12 kg almalıdır.

Balık Cıva İçerir, Hiç Yememelisiniz

Güçlü cıva seviyelerine sahip bazı balık türleri vardır, ancak çoğu balık düşük cıva seviyesine sahiptir ve omega-3 yağ asitleri açısından yüksektirler. Gıda ve beslenme uzmanları, haftada 340 gr kadar balık ve deniz ürünleri yiyebileceğini belirtiyor.

gebelikte beslenme

gebelikte beslenme

Peynir Yemek Sakıncalıdır.

Küflü peynir, bayat beyaz peynir, pastörize edilmemiş peynir, keçi peyniri kesinlikle gebe kadınlar için kaçınılması gereken yiyecek listesinde bulunur, ancak bu pastörize peynirin tüketilmeyeceği anlamına gelmez. Güvenli seçenekler gebelikte son derece uygundur.

Baharatlı Yiyecekler Bebeğe Zarar Verir

Bu, en yaygın gebelik hikâyelerinden biridir. Baharatlı gıdaların gebe bir kadının bağırsağını tahriş edebileceğine ve uterusta kasılmaya neden olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, rahim ve mideyle doğrudan bir bağlantı mevcut değildir ve bu nedenle belli bir gıdayı yemek, bebeği doğrudan etkilemez.

Yorum Ekle