Kötü Kokuları Gideren Süs Bitkileri

Evlerde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kötü kokular vardır. Mobilya, insan ve sinen yemek kokuları evde kötü koku oluşmasına neden olur. Evin kokusunun temizlenmesi için bazı insanlar çeşitli içeriklere sahip çiçek ve odunsu kokuları tercih ederken, bazıları da evin havasını temizleme özelliğine sahip bitkileri tercih ederler.

süs bitkileri

süs bitkileri

Evin havasını saran kimyasal ve kanserojen maddeleri süs bitkileri etkisiyle yok edebilirsiniz. Süs bitkileri özellik olarak gerçek hava temizleyicisidir. Örneğin ortalama 10 kilometre alanda geniş yapraklı süs bitkileri tercih edilir. Süs bitkileri evde bulunan toksinleri yüzde 90 oranında temizler. Evde bulunan bitkiler çevreyi nemlendirdiği için küflenmeye sebebiyet olmaması amacıyla sulamaya dikkat edilmelidir.

Süs Bitkilerinin Koku Gidermede Önemi

Evlerde oluşan kötü kokuların engellenmesi amacıyla tercih edilen süs bitkilerinin başlıcaları yeşil örümcek bitkisi, palmiye, eğrelti otu, bal mumu bitikleri hava kirliliği önlenmesinde önemlidir. Süs bitkileri ışığa fazla ihtiyaç olmadığı için evin her odasına konulabilir. Kalabalık ve gürültülü bir şehirde yaşıyorsanız ortamın havasının temizlenmesi için çam ağacı bitkisi faydalı olur.

süs bitkileri faydaları

süs bitkileri faydaları

Çam ağacı egzoz, karbondioksit ve sanayi kirliliğine karşı etkili çözüm sunar. Evlerde oluşan kötü kokuları temizleyen açelya çiçeği amonyak özlü olduğu için kullanılır. Kurdele çiçeği ise karbonmonoksit gazı ile beslenir ve alerji yapan maddeleri de yok ederek havayı soluyabilir hale getirir. Havayı temizleyen bitkileri yatak odanıza koyabilirsiniz. Bu bitkiler gündüz oksijen salgılar. Gece karbonmonoksit gazı salgılar.

Yorum Ekle