Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde doğum sonrası depresyon her 10 yeni anneden bir tanesi doğum sonrası depresyonu ile karşı karşıya kalmakta. Pek çok anne adayı bu durumu çok fazla önemsemese de sonrasında ortaya çıkan sorunlar onları tahmin ettiklerinden daha ciddi etkilemektedir. Bundan dolayı yalnızca yeni doğum yapan anne değil, annenin çevresindekiler de bu konuda bilinçli olmalı ve belirtileri dikkatlice incelemelidir.

doğum sonrası

doğum sonrası

Annede Bu Belirtiler Varsa Dikkat

Anneler doğumdan sonraki bir sene içerisinde depresyona girdiğinin ilk belirtilerinin başında kendilerini başarısız, yetersiz hissetmesi gelmekte. Özellikle çocuk bakımı konusunda asla istediği sonuçları elde edemeyeceğini düşünebilirler.

Bebekle ilgili sürekli olarak kaygı duyan anne, bebeğine zarar vereceğini düşünmeye başlayacak. Aynı zamanda ilk zamanlarda bebeğine ilgi duyamayıp ona bağlanamadığı için ilerleyen dönemlerde de bu durumun devam edeceğini düşünüyorlar.

doğum sonrası depresyon

doğum sonrası depresyon

Uykuya dalma bozukluğu, sürekli bir şekilde kendini yorgun hissetme, iştah kaybolması ya da aşırı yeme isteği, devamlı olarak arkadaş, aile ya da keyif verici tüm etkinliklerden kendini uzak tutmaya çalışma, şiddetli derecede boşluk ya da hüzün hissi kendini göstermeye başladığı durumlarda anne adayının hiçbir şekilde zaman geçirmeden psikolojik yardım alınmaya başlanmalıdır.

Kimi annelerde doğum sonrası depresyon hemen ilk dört haftada kendini gösterebilirken kimi annelerde ise çok daha fazla hafta ya da aylar sonrasında oldukça küçük adımlar şeklinde başlayabileceğinden bu süreçte dikkat büyük bir önem taşımaktadır.

Yorum Ekle