Bebek Beslemede Anne Sütünün Mucizevi Etkisi

Bebeğe ilk 6 ay anne sütünün verilmesi çok önemli. Bebek iki yaşına gelene kadar anne sütü devam etmeli ve ek besinler verilmeli. Bebeğin hızlı bir fiziksel gelişim içinde olduğu unutulmamalı. Hücreleri sürekli yenilenen bebeklerim boyları da hızlı uzar. Emzirmeye engel olacak bir durum yoksa bebeğin fiziksel gelişimi için ilk altı ay sadece anne sütü verilmeli.

anne sütü

anne sütü

Anne Sütünün Bebek Gelişimindeki Önemi

Bebekler 2 yaşına kadar beyinleri büyür ve 3 yaşından önce 900 kelime öğrenmiş olurlar. Dinledikleri kitaplardan, şarkılardan, anlattıklarınızdan etkilenir. Anne sütü bebeğin zihinsel gelişimini desteklediği için annenin emzirme döneminde doğru gıdalar alması gerekir. Anne sütünün diğer bir önemi ise bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Çocuklar sık sık mevsimsel geçiş dönemlerinde hastalanır. Hastalıkları hafif atlatması için alt yapısını sağlam tutmalı ve anne sütü vermelisiniz.

anne sütünün önemi

anne sütünün önemi

Bebeğin ileri yıllarda obezite, şeker hastalığı ya da damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklarının olmasını önlemek için ilk altı ay anne sütü vermeli, altı ay sonrasında ise anne sütü ile ek gıda takviyeleri uygulamalısınız. Anne sütü yetersiz geliyorsa bebeğe doğal hazırladığınız mamalardan hazırlanan gıda takviyeleri vermelisiniz. Doktor kontrolünde bir beslenme programı uygulanmalı ve ilk altı ay boyunca hangi mamaların verileceği belirlenmeli. Çocuğun alt yapısı ne kadar sağlam olursa ileri yaşlarda hastalanma riski de o oranda azalır.

Yorum Ekle