Gebelik Öncesi Kilo Sorunu Hamileliği Nasıl Etkiler?

Hamilelik öncesinde kilo probleminiz varsa sağlığınıza uygun diyetlerle kilonuzu vermelisiniz. Sağlıklı bir gebelik için kilonuza dikkat ettiğiniz zaman hamilelik döneminde sıkıntı çekmezsiniz. Kiloluyken gebe kaldığınız zaman bel omurları, bebeğin gelişmesine paralel olarak karın ön bölgesinde ağrılara neden olur. Hamilelik öncesinde kilo sorununuz olduğu halde bel problemleri yaşamayabilirsiniz. Hamilelik dönemindeyse gebeliğin getirdiği doğal süreç olarak bel ağrıları ile sık karşılaşırsınız.

gebelikte kilo sorunu

gebelikte kilo sorunu

Hamilelik Öncesi Kilo Sorunları Gebeliği Nasıl Etkiler?

Gebelik öncesinde kilodan bel sorunlarınız varsa ve tedavisini yaptırmadıysanız, hamilelikte ciddi ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Kilo problemi yaşayanlar hamile kaldığında bebeğin gelişmesi için belirli bir kilo alacağı için nefes sorunlarıyla da karşılaşabilir. Gebelik döneminde tedavi seçenekleri de az olduğu için kiloyla beliren hastalıklar ağrılı geçebilir.

hamilelik kiloları

hamilelik kiloları

Bel ağrısı yaşayanların normal doğumları da sancılı geçeceği için sezeryan ameliyatı önerilir. Normal doğum sırasında ıkınma eyleminde karın içi basıncı artar ve bel sorunlarını tetikler. Ikınma ile birlikte beyin ve omurilik sıvısının basıncı da artar. Gebelikte kilo sorunu yaşamaya devam edildiğinde ayak ağrıları hatta ayak felci gibi durumlara da rastlanılır. Acil bir durum olduğu zaman cerrahi işleme gerek duyulur. Anne adayı yan yatırılır ve epidural anestezi ile mikrocerrahi ameliyatı uygulanır.  Acil durumlar dışında anne adayına ameliyat yapılmaz. Gebe kalmak isteyen anne adayları, 6 ay öncesinden belirli diyet ve sporlara başlamalıdır.

Yorum Ekle