Emeklilikte Para Biriktirme Yöntemleri

Emeklilik dönemi rahata erilen hayatın geri kalanının huzur içinde geçirildiği dönem olarak bilinir. Ancak emeklilik döneminde çalışılan döneme oranla daha az gelir elde edildiği için bir takım masraflardan kısmak gerekiyor. Bu bağlamda bazı tasarruf yollarına başvurmaya lüzum duyulabiliyor.

Emeklilik maaşını doğru bir şekilde kontrol etmek için bütçe defteri önemli bir araçtır. Masraflar bu şekilde yazıya dökülürse emeklilik geliri daha iyi kontrol edilebilir.

emeklilik

emeklilik

Bu sebeple aylık yapılacak harcamalar bir tablo halinde yazıya dökülmelidir. Bu deftere 6 bölümden oluşacak bir tablo çizilebilir. Tablodaki kalemler kira gideri, mutfak masrafı, ulaşım masrafı, fatura gideri, giyim ve kişisel bakım ile eğlence masrafları olabilir. Tüm bu kalemler teker teker yazılabilir. Yaptığınız hemen her harcamada bu tabloyu doldurmayı ihmal etmeyin. Ay sonuna gelindiğinde ise toplam harcamaları hesaplayarak emekli maaşından düşebilirsiniz. Kalan miktarı ise bankada bir hesap açarak oraya yatırabilir bu şekilde tasarruf yapmış olursunuz.

Giyim ve Eğlenceden Kısabilirsiniz

Şayet ay sonundaki miktar gelirle başa baş bir şekilde gidiyor ise giyim ve eğlence masraflarından biraz kısmanız gerekebilir. Örnek vermek gerekirse haftada 1 defa dışarıda yemek yiyorsanız bunu iki haftada bire düşürebilirsiniz. İhtiyacınız dışı giyim almamaya özen gösterebilirsiniz. Ayrıca indirim günlerini kampanyaları takip ederek giyimde hesaplı ürünler alabilirsiniz.

emeklilikte para biriktirmek

emeklilikte para biriktirmek

Çocuk okutuluyorsa burs veren kişi ya da kurumlara başvuruda bulunulabilir. Öğrencilere burs veren bilindik en büyük kurum KYK’dır. Aylık şu an 330 lira civarında bir bütçe ayıran kurum ile çocuklarınızın giderlerini ayarlayabilirsiniz.

Yorum Ekle