Uzay mühendisliği Bölümü Nedir?

Uzay mühendisliği Bölümü teknolojinin ilerlediği bu zamanlarda geleceğin mesleği denilen bir meslek türüdür.  Türkiye’de Uzay Ajansı kuruldu ve daha sonra uzayla ilgili yeni çalışmaların yapılacağı söylendi. Uzay mühendislerinin yaptığı çalışmalar uzaydan daha fazlası bilgi ve donanıma sahip olunması gereken bir bölümdür. Mühendislik, fizik ve matematik alanında bilgi sahibi olunacak ve aynı zamanda yüksek teknolojiye hakim olacak bir bölümdür. Bu alanlarda başarılı uzay mühendisinin yabancı dile hakim olup olmama durumuna göre yurtdışında çalışması mümkündür. Uzay üslerinin başında gelen NASA’da çalışma olanağı da vardır.

Uzay mühendisliği

Uzay Mühendisliğinde Neler Yapılır?

Uzay mühendisleri hem uzaya gidecek araca yönelik çalışmalar, hem de teknik analiz konularda çalışmalar yapmaktadır. Mars’a gidecek olan aracı yapabilecekleri gibi yörünge uydusunu da tasarlayabilirler. Uzay mühendisliği bölümünü okuyanlar fizik ve bütün bu altyapıya hakimdirler. Saha çalışmaları yaparak pratik çözümler üretebilirler ve tasarlayabilirler. Uzay mühendisleri aynı zamanda uzaya gönderilecek uzay aracını ve herhangi bir savaş uçağını yapabilirler.  Hava savunmada kullanılacak malzemelerle roket ve ya hava savunma silahı tasarlayabilirler.Bütün temel bilgilere ve fiziğe hakim oldukları için diğer mühendislik alanlarında da onlar için iş imkanı vardır. Bu tamamen öğrencilerin eğitim aldıktan sonra hangi mühendislik alanında çalışmak isteyeceğinden kaynaklı bir durumdur.

Uzay mühendisliği iş imkanı

Amerika Birleşik Devletleri uzay konusunda en çok yatırım yapan ve en çok maliyet sunan ülkelerin başındandır. Amerikada bir uzay mühendisi için iş bulması ve imkanları oldukça fazladır. Bunların başında NASA gelmektedir.  NASA’dan sonra başka diğer özel şirketlerde uzay alanında büyük çalışmalar yapmaktadır. Çin ve Hindistan’da uzay konusunda çalışmalar yapmaktadır ve Hindistan çalışanlar istihdam etmektedir. Uzay mühendisliği alanına, temel mühendislik, fizik ve aerodinamik bilgileri olduğu için çok çalışma fırsatı vardır. Ayrıca ülkemizde de TÜBİTAK’da uzayla ilgili çalışma imkanları vardır. TUSAS havacılık ve uzay sanayi, THY, Aselsan gibi firmalarda da iş olanağı fazladır. Geleceğin mesleği olarak bilinen uzay mühendisliği bir çok genç için güzel imkanla ve fırsatlar sunmaktadır.

Yorum Ekle