Avrupa’da Yer Alan Denizler Ve Kanallar

Avrupa Kıtası’nda yarım adalar, adalar, önemli dağlar, su kütleleri ve nehirler bulunmaktadır. Pek çok coğrafi özelliğe sahip olan Avrupa denildiğinde akla ilk olarak Alpler geliyor. Kafkaslar, Karpatlar, Pireneler, Balkanlar, Urallar ve benzeri pek çok da sıra dağların olduğu biliniyor. Sıradağlar arasından nehirlerin doğduğu Avrupa Kıtası’nda bu nehirlere ek olarak kıtada bulunan başka su kütleleri de yer alıyor. Pek çok deniz ve kanal kıtaya doğal olarak güzellik katıyor.

Avrupa'da Yer Alan Denizler Ve Kanallar

Adriyatik Denizi

Avrupa kıtasının en farklı denizlerinden biri olan Adriyatik Denizi yarı kapalı bir su kütlesidir. İtalyan yarımadasının Doğu kısmını Balkan Yarımadası ülkelerinden ayıran bir denizdir. Akdeniz’in Dinar Alpleri ve Apenin Dağları ile diğer bitişik dağ sıraları ile çevrili bir denizdir. Deniz boyunca yer alan ülkelerden kimileri;

  • Arnavutluk
  • İtalya
  • Hırvatistan
  • Slovenya
  • Karadağ
  • Bosna Hersek

Hırvat kıyı şeridi ise oldukça girinti ve çıkıntılıdır yaklaşık 1300 tane Ada’nın bulunduğu kıyıdır.

Ege Denizi

Avrupa Kıtası’nda bulunan Ege Denizi Anadolu ve Balkan yarımadaları arasında yer almaktadır. Ege Denizi Girit, Kikladalar, Oniki Adalar, Kuzey Ege Adaları, Batı Ege Adaları ve Sporadalar gibi 7 Ana gruba ayrılmış ve çok sayıda Ada ile adacığın bulunduğu bir denizdir.

Alboran Denizi

İber Yarımadası ile Afrika’nın kuzey kısmını oluşturan Akdeniz’in en batı kısmındaki Alboran Denizi en batı uçtan Cebelitarık Boğazı ve Akdeniz’de Atlantik Okyanusu’nun bağlandığı noktada yer almaktadır. Alboran Denizi ayrıca en büyük şişe burunlu yunus popülasyonuna da sahiptir. Carette Carettalar için kritik bir beslenme alanı özelliği taşıyan bu bölge canlıların çeşitliliği açısından önemli bir yere sahiptir.

Baltık Denizi

Atlantik Okyanusu’nda yer alan Baltık Denizi 8000 kilometre uzunluğunda bir içeride sahiptir. Kıyı şeridinde Estonya, Finlandiya, Letonya, Polonya, Litvanya, Danimarka, Almanya, Rusya, Kaliningrad gibi bölgeler bulunmaktadır. 250’den fazla nehirin bulunduğu bu bölgede küçük okyanuslar Baltık Denizi’ne dökülür. Bazı önemli Adalar da Baltık Denizi’nin içerisinde bulunmaktadır.

Balear Denizi

İber Deniz olarak da bilinen Balear Denizi İspanya’nın doğu kısmında bulunmaktadır. Ayrıca Fransa’nın Güney kısmı ile Sardunya’nın da batı kısmı Korsika Adaları arasında yer almaktadır. Balear yelkovanı Balear Denizi’nde bulunan en önemli kuş türlerinden biridir.

Biscay Körfezi

Avrupa Körfezlerden olan Biscay Körfezi kuzey Atlantik Okyanusu’nda geniş bir uzantısı olarak oluşmuştur. Körfez Fransa ile Doğu’da İspanya ile güneyde çevrilidir. Biscay Körfezi’ne akan pek çok nehir bulunmaktadır. Güney kısmı genellikle Kantabria Denizi olarak da isimlendirilmektedir.

Barents Denizi

Barents Denizi Rusya ve Norveç’in Kuzey kıyılarında yer almaktadır. Atlantik Okyanusunda yer alan denizlerden bir tanesidir. Bu deniz özellikle ticari amaç güdülerek tercih edilmektedir. Bu deniz ayrıca petrol ve doğal gaz gibi hidrokarbonatların araştırılması için de önemli bir alandır.

Yorum Ekle