Bisikletler Çevredeki Kirli Havayı Temizleyebilir mi?

Tasarım firması Stüdyo Roosegaarde’den gelen yeni bir öneri, kirli havayı iyonize ederek sisin temizlenmesine yenilikçi bir yöntem getiriyor. Yenilikçi Hollandalı sanatçı Daan Roosegaarde ve Studio Roosegaarde’deki tasarımcı ve mühendis ekibi, dünyayı daha sürdürülebilir, yaşanabilir bir yer haline getirmek için yeni bir proje başlattı.

bisiklet

bisiklet

Hava Kirliliği ile Mücadele Eden Cihaz Nasıl Çalışıyor?

Bu vizyonun bir parçası, kentsel çevreden hava kirliliğini gidermek için teknolojiyi nasıl kullanabileceğimizi göstermeyi amaçlayan bir proje. Çin’in Tianjin kentindeki bir kamu parkında Smog Free Tower adlı bir yapı inşa etmek üzere başlatılan fikir ile üretilen bir cihaz, çevreleyen havayı emiyor ve daha sonra parçacıklarını uzaklaştırmak için bir iyonizasyon işlemi gerçekleştiriyor. Temizlenen hava cihazın yanlarındaki yatay havalandırma deliklerinden dışarı atılıyor.

Şimdi bir bisiklet çevresindeki havadan kirlilik parçacıklarını çıkarmak için aynı teknolojinin daha küçük bir sürümünü kullanacak olan Smog Free Bicycle, daha da yaratıcı bir kavram olarak geliştirildi. Roosegaarde, “Bisikletler her zaman enerji dostu ve tıkanıklığa neden olmayan bir yaşam sembolü olmuştur, ancak bu bisiklet havayı temizleyerek ekstra bir işleve hizmet edecek” diyor.

bisiklet binmek

bisiklet binmek

Roosegaarde, “Çin’de ve dünyanın başka yerlerinde giderek daha popüler hale gelen bisiklet paylaşım servisleri tarafından dumanı temizleyebilen motosikletlerin benimsenmesini umduğunu ve şehirleri tekrar insanlar için daha iyi hale getirecek şekilde birlikte çalışmamız gerek” dedi.

En kısa sürede hayata geçirilmesi planlanan cihazın ne zaman piyasada olacağı hakkında net bir şey söylenmezken önümüzdeki 1 yıl içerisinde kullanıma hazır olacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle