Sarımsağın Faydaları

Alternatif tıp alanında birçok bitki kullanılmakla birlikte sarımsak bu bitkilerden çok faydalı olanlarından biridir. Binlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılır. Son yıllarda da yapılan araştırmalar doğrultusunda sarımsağın vücuda çokça faydası olduğu bilim insanları tarafından da onaylanmış durumdadır.

sarımsak

sarımsak

Ne gibi faydaları bulunmaktadır?

Sarımsağın faydaları arasında ilk gelenler kötü kolesterolü düşürmesi, kalp sağlığını koruması, tansiyonu dengelemesidir. Fakat bunlardan ayrı elbette ki birçok yararı vardır. Kanser ve damar hastalıklarına karşı insanları da korumaktadır.

Ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi gelmektedir. Ve batı ülkelerine nazaran sarımsağın çok yendiği diğer ülkelerde damar hastalıklarına yakalanma riskinin çok az olduğu tespit edilmiştir.

Krampların geçmesini sağlar ve yaraları n çabuk iyileşesinde önemli bir faktör olarak görev yapar.

Mide ve bağırsakları dezenfekte etmekle kalmayıp, bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürür.

İştahı açar ve nezleyi yok eder. Ayrıca nefes borusu rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

sarımsağın faydaları

sarımsağın faydaları

Ateşi ve tansiyonu düşürür. Verem hastalarına da sarımsak yemeleri tavsiye edilir.

Kokusundan da olsa gerek vücudu haşerelerden ve sivrisineklerden koruyor.

Ayrıca sarımsağın çayını içmekte zayıflamakta kullanılan yöntemler arasındadır. Sarımsak çayı zayıflayan birçok kişi bulunmakla birlikte sarımsak ve soğanın metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ depolarının azalmasına yol açtığı doktorlar tarafından da sıkça dile getirilmektedir.

Fakat spor yapmadan kalorili gıdalar tüketerek sarımsaktan medet ummak yanlıştır. Sarımsak tüketirken günlük hayatımızda yediğimiz yiyeceklere de dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yorum Ekle