Mükemmeliyetçilik Hakkında Bilmedikleriniz

Bazı insanlardan genellikle her durumda en iyisini en güzelini en doğrusunu yaşama isteği gibi durum gözlenir. Aslında bu tavır son yıllarda çok fazla duyulmaya başlandı. Adeta moda bir kelime oldu desek yeridir. Peki mükemmeliyetçilik ne anlama geliyor?

mükemmelliyetçilik

mükemmelliyetçilik

Uzmanlara göre bir insanın çok fazla büyük beklentiler içerisine girmesi ve bunlara ulaşma yolunda endişe duyması sonucunda kendisine çok fazla eleştirel bir şekilde yaklaşması anlamına geliyor. Adından da anlaşıldığı gibi kusursuzluğu arama olarak da tanımlanabilir. Bu yazımızda kısaca mükemmeliyetçiliğin bazı belirtilerinden söz ettik mutlaka okuyun.

Bazı Mükemmeliyetçilik Belirtileri

Mükemmeliyetçi insanlar da hata yaptığı zaman kendisine aşırı bir yüklenme durumu söz konusu olur. Çok küçücük bir başarısızlık yaşasa bile kişi kendini değersiz görür. Yeterince iyi olmadığını düşünür. Başarılarını görmemeye başlar. Her zaman başarısızlıklarını odaklanır.

mükemmelliyetçilik belirtileri

mükemmelliyetçilik belirtileri

Bütün işleri en iyi şekilde yapmaya çalışan kişiler mükemmeliyetçidir. Kişi her zaman en güzeline odaklandığı için işleri zamanında bitiremez. Hep daha iyisini yapmaya çalışır. Eğer bu belirtiler siz de varsa çağımızın bu rahatsızlığını yaşıyor olabilirsiniz, dikkat edin.

Yorum Ekle