Çocuğunuza İlaç İçirmenin Yolları

Çocuklara ilaç içirmek çoğu zaman kolay olmaz. İlaç içireceğiniz zaman dikkatli olmalı ve onu ilaçtan soğutmamalısınız. Çok rahat olun ve gülümseyin. Sert davranışlar sergilerseniz çocuk size kızar ve daha çok sinirlenir. İlaçlar eğer şurup ise birden vermek yerine aralıklarla içirin. Tablet ve kırılacak olanları ise küçük parçalara ayırın.

ilaç

ilaç

Çocuğunuza Nasıl Kolay İlaç İçirirsiniz

İlaçları sevdiği yiyeceklerle de verebilirsiniz. Kokulu olan ilaçları yoğurda katabilirsiniz. Bazı ilaçların yemek il birlikte alınması ilacın etkileşimini azaltabilir bu nedenle sevdiği içeceklerle vermeye özen gösterin. Hangi ilacın ne ile verileceğini mutlaka önceden araştırın.

Çocuğunuza göz damlası damlatacaksanız mutlaka uyurken damlatın. Uyurken göz kapağına damlatın ve temiz bir mendille hafif ovun. Çocuğunuza zarar vermeyeceği gibi anlamayacak ve gözleri de acımayacak. Çocuklara ilaç verirken doktorunuza danışın ve hangi ilacı nasıl vereceğinizi iyice öğrenin. Bazı şurup tarzı ilaçların tadı kötü olacağı için şırınga ile küçük damlalar halinde verebilirsiniz.

ilaç içirmek

ilaç içirmek

Oyun oynamayı ihmal etmeyin. Oyun oynarken çocuklar daha eğlenceli olur ve ilaçlarını alırlar. Renkli ilaç oyunu ile çocuklarınıza sürpriz yapın ve kutunun içindeki ilacın rengini tahmin etmesini sağlayın. Benzer ilaçların farklı aroma tatları olur. çocuğunuzun sevdiği aroma tatlarını bulursanız ilacı daha kolay verirsiniz. Suda eriyen ilaçları ise bazı zamanlarda sevdiği içeceklerle verebilirsiniz. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olur.

Yorum Ekle