Organik Gıda Nedir, Ne Değildir?

Organik tarım, 1990’lı yıllarda Dünya tarımının en hızlı büyüyen kesimlerindendi. Organik perakende satış değeri giderek artıyor ve hemen her aile ayda en az bir kere organik gıda satın alıyor. Organik gıda neden bu kadar popüler oluyor?

organik

organik

Organik terimi için ulusal bir standart mevcut ancak ne olduğu değil nasıl yapılması gerektiğini açıklamak daha doğru. Organik gıda; suni gübreler ve böcek ilacı, genetik mühendisliği (biyoteknoloji), büyüme hormonu, ışınlama ve antibiyotik kullanılmadan üretilmelidir. Tahıl, et, süt, yumurta ve işlenmiş gıda ürünleri de dâhil olmak üzere organik olarak çeşitli tarımsal ürünler üretilebilir.

Organik Gıda Doğal mıdır?

Organik, “doğal” anlamına gelmez. Neyin doğal bir gıdayı oluşturduğuna dair hiçbir yasal tanım yoktur. Bununla birlikte, gıda endüstrisi, bir gıdanın en az işlendiğini ve koruyucusuz olduğunu belirtmek için “doğal” terimini kullanıyor. Doğal gıdalar organik gıdalar içerebilir, ancak tüm doğal gıdalar organik değildir. Yalnızca “organik” etiketli gıdalar, organik standartlarına uygun olarak sertifikalandırılır.

Gerçek şu: organik tarım en eski tarım biçimidir. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden önce, çiftçilere yönelik tek seçenek petrol bazlı kimyasallar (sentetik gübreler ve zirai ilaçlar) kullanılmayan tarımdı.

organik gıda

organik gıda

Sonra, bu maddelerin tarım üretimi için yararlı olduğu bulundu. Örneğin, mühimmat olarak kullanılan kimyasal amonyum nitrat, gübre olarak kullanışlı hale geldi ve sinir gazı için kullanılan organofosfatlar daha sonra böcek ilacı olarak kullanıldı.

Günümüzde çiftçiler bir kez daha organik tarıma geçiyor, ancak artık uzun vadeli planlama, detaylı kayıt tutma, ekipman ve sarf malzemeleri için büyük yatırım içeren ekolojik temelli, sistematik bir yaklaşımla. Hâlâ küçük bir sanayi olmasına rağmen, organik tarımcıların sayısı yılda yaklaşık %12 oranında artıyor.

Yorum Ekle