Makyajın İnanılmaz Ayırımcı Tarihi

Tarihte her yaşam boyu insan, özelliklerini geliştirme yollarını buldu. Fakat yüzyıllarca, zengin vatandaşlar ve soylular abartılı kozmetik kullanmanın lüksünü yaşıyorlardı. Bugün hala bir dereceye kadar bu geçerli, hala bir sürü insan çok ucuz makyaj malzemesi kullanırken toplumun küçük bir kısmı (10 bin TL’lik nemlendiriciler gibi) pahalı kozmetik satın alabilir.

makyaj tarihi

makyaj tarihi

Farklı Toplumlarda Makyaj Nasıl Uygulandı?

Kitleler için makyaj tarihinin kökenine varılırken zenginlerin makyaj yapmadan özelliklerini sergileyen yoksullardan ayrı olarak kozmetik kullandığı bazı dönemleri keşfedelim.

MÖ 4000-3500 yıllarına gelindiğinde, Mısırlılar gözlerini şimdi popüler olan, o ünlü kedi göz makyajı ile boyuyorlardı. Fakat en kıymetli makyajlarını evde yapmakla yetinmez, onları küçük oyma veya boyalı çantalarda taşıyorlardı ve bazıları değerli taşlarla süslüydü. Kleopatra tahta geçtiğinde, hala yaygın olarak kullanılan bir böcek ezmesinden yapılmış parlak kırmızı bir ruj kullanıyor.

Tırnak cilası, M.Ö. 3000-1500 yıllarında, eski Asya kültürlerinde doğdu. Çinliler, yumurta, balmumu veya Arap sakızı ile karışmış renkler kullandılar. Ancak zenginler bir kez daha kendilerini sıradan insanlardan kozmetik ile ayırdı: Çinli aristokrasinin canlı tırnak boyası renkleri kullanması uygun olsa da toplumsal açıdan kitleler, yalnızca soluk renklere bürünüyordu.

mısırlı makyajı

mısırlı makyajı

Aristokrasinin yerini değiştirdiği bir zaman olan 1800’lü yılların ortalarında, İngiltere Kraliçesi Victoria makyajı yasakladı; ona göre makyaj yalnızca fahişelik veya sahne için uygundu. Fakat daha sonraki dönemlerde bu katılık gevşetildi.

Bununla birlikte, makyaj çevresinde damgalama bir gecede kaybolmadı, bu yüzden kadınlar, belirgin makyaj kullanımını inkâr ediyor ve güzellik salonlarındaki doğal makyaj, güzellik terapileri, gizli makyaj gibi çözümlerle makyaj konusunda daha kontrollü davranıyorlar.

Yorum Ekle