İngilizce Öğretmenliği Mezunlarının Çalışma Alanları

Günümüzde yabancı dil bilme zorunluluğu git gide artmaktadır. Bu zorunluluk özellikle iş piyasasında önemli bir hale gelmiştir. Özellikle öğretmenlik alanında ilerlemek isteyenler mutlaka üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü bitirmek zorundadırlar. Bunun için üniversitelerin ilgili bölümlerine girmek gereklidir. Şimdi İngilizce Öğretmenliği mezunlarının nerelerde çalışabileceklerine bir göz atalım.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan öğretmen adayları mutlaka KPSS sınavına girmeli ve yeterli puanı alarak atanmaları gerekmektedir. Ayrıca üniversite sonrası gerekli sınavlara girerek akademik kariyere de yönelebilirler. Bu şekilde üniversitelerde öğretim üyesi olabilmektedirler.

ingilizce

ingilizce

İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunları ayrıca üniversite sonrasında bağımsız olarak özel ders verebilmektedirler. Günümüzde de sıklıkla tercih edilen bu yöntem evde çalışmak isteyenler için bir alternatiftir. Ayrıca dil dershanelerinde de öğretmen olarak hizmet verebilmektedirler.

Rehber veya Çevirmen Olabilirler

Turizmin oldukça önemli olduğu ülkemizde gerekli belgeleri tamamlayan öğretmenlik mezunları tur rehberliği de yapabilmektedirler. Ayrıca büyükelçiliklere bağlı birimlerde danışman ya da tercümanlık gibi görevleri yerine getirebilirler.

öğretmen

öğretmen

Yayınevleri ile anlaşabilen öğretmen adayları isterlerse buralarda kitap çevirisi, film çevirisi gibi işlerde de çalışabilirler. Ayrıca İngilizce Öğretmenliği mezunlarının iş alanları sadece ülkemiz ile de sınırlı değildir. İstenirse yurt dışında da yine İngilizce dil okullarında bu kişiler çalışabilmektedirler.

Kısacası oldukça geniş bir kariyer alanı bulunan İngilizce Öğretmenliği iş hayatında büyük avantajlar sunması ile ön plana çıkmaktadır.

Yorum Ekle