Tekrarlayan Öksürük Neden Olur?

3 haftadan kısa süreli olan öksürüğe akut öksürük adı verilir. 3 haftadan daha uzun süren öksürük ise kronik öksürüktür. Kısa süreli öksürüklerin nedeni infeksiyonlardır. Sinüzit ve astım en baş nedenidir. Kronik öksürükler ise sigara içenlerde çok sık görülür. Akciğer kanseri ya da psikolojik etkili olabilir.

öksürük

öksürük

Geçmeyen Öksürük için Neler Yapılmalı?

Çocuklarda tekrarlayan öksürük çoğunlukla broşların tıkalı olmasından kaynaklanır. Soğuk algınlığı da neden olur. Ev içindeki tozlar ya da çocuğun yanında sigara içilmesi de çocukta kronik öksürüğe neden olur. Sigara içen kişilerin zamanla broşları tıkanır ve balgam üretir. Balgam sürekli artınca da öksürük kronikleşir.

Öksürük şiddeti ise vücuda zarar verir. Öksürük ya da balgamda kan görülmesi ise farklı hastalık türlerinin habercisidir.

 

Şiddetli ya da kuru öksürükler kişilerde öksürük krizlerine neden olur. Bağ ağrısı, bayılma ya da baş dönmesi görülür. Çok şiddetli öksürük durumunda kaslar yorulur ve göğüs kafesi zorlanır.

Öksürüğü yumuşatmak için evinizde de birçok uygulama yapabilirsiniz. Ballı süt içebilir ya da karabiber ve balı karıştırıp, geceleri tüketebilirsiniz. Sık öksüren kişilerin mutlaka boğazlarını nemli tutması için günde 2,5 litre su içmeleri gerekir. Kronik öksürükler, alerji kaynaklı olabileceği gibi kalp yetmezliği sonucunda da olabilir. Uzun süreli öksürükler için mutlaka doktora başvurulması gerekir. Özellikle balgamda kan var ise bu durum başka hastalıkları da haber verir.

Yorum Ekle