Nem Arttığında Ne Yapılabilir?

Özellikle yaz aylarında yüksek basınç pek çok kişinin korku rüyasıdır. Bunaltıcı hale gelen bu basıncı minimuma indirmek için bazı tedbirler alınabilir. Kısaca bunlara değinmek gerekirse; örneğin sıvı tüketimi önemlidir. Ancak su değil onun yerine kaybedilen tuz ve mineralleri geri kazanmak için soda veya ayran tercih edilmelidir. Bununla birlikte mecbur değilseniz 10:00 ila 16:00 saatleri arasında dışarı çıkmayın. Hatta öyle ki bu saatler arasında ne denize girilmeli ne de güneşlenmelidir.

su tüketmek

su tüketmek

Nemden korunmak için seçeceğiniz kıyafetler de önemlidir. Bol, hafif, pamuklu ve delikleri olan yüzü koruyan şapkalar tercih edilmelidir. Güneş gözlüğü de unutulmamalıdır. Güneşli havalarda gözleri sürekli kısmak baş ağrısına sebebiyet verir. Günde en az iki defa duş almak da büyük fayda sağlar.

Ev veya ofislerde nemlenmeyi önleyen klimalar tercih edilebilir. Aşırı karbonhidrat ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak da önemlidir. Daha çok sindirimi kolay olan sebze ve meyvelere yönelmekte fayda vardır.

Spor Yapmayı Unutmayın

Spor yapmak da neme karşı etkili bir aktivitedir. Ancak spor yapılacak saatler havanın çok sıcak ve nemli olmayan saatleri olmalıdır. Spor esnasında vücudu fazla yormamak gerekir ve akabinde su içilmelidir. Bulunduğunuz ortam kesinlikle havasız kalmamalıdır.

spor

spor

Sürekli olarak ortam havalandırılmalı ve kapalı, havasız ortamda fazla zaman harcanmamalıdır. Bunlar nemden kendinizi korumak adına yapılması gereken önlemlerdir.

Yorum Ekle