Duygusal Yeme ile Baş Etme 

İnsanların bir kısmı yalnızca ihtiyacı olduğu için yemek yiyor olsa da bazıları için yemek çok daha büyük anlamlara sahip. Eğer ki bir kişi aç olmadığı halde bir şeyleri yiyor ve bunları yedikten sonra suçluluk duyuyorsa ya da zor zamanlar yaşadıkları zaman en büyük sığınaklarını yemek olarak görüyorlar.

duygusal yeme

duygusal yeme

Duygusal Yeme Nedir?

En temel tanımı ile duygusal yemek, insanların olumsuz duygularını düzene sokmak adına aç olmamasına rağmen yemek yemeye devam etmesidir. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise kişilerin baş etme mekanizmalarının yetersiz olmasıdır. İlk başlarda çok büyük bir sorun değilmiş gibi görülse de ilerleyen dönemlerde çok daha ciddi sonuçlar ile karşı karşıya kalınabileceği için dikkatli olunması gerekmektedir.

Kendinizi İyi İzleyin

Daha öncesinde böylesine bir sorun yoksa ve bir anda bu durum kendini göstermeye başladıysa, nedenlerinin öğrenilmesi adına mutlaka kişinin kendi durumunu farkına varması gerekir. Tutulacak olan günlük ile beraber yaşanılan duygu değişimleri kayıt altına alınmış olacaktır. Bu esnada yenilen yiyecekler de yine kayıt altına alınmalıdır. Tutulacak olan günlük ve kişinin kendini izlemesi sayesinde hangi duygular oluştuğunda yemeklerin yendiği konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

stres

stres

Dikkatinizi Dağıtın

Acıkmadığınız halde yemek yemeyi düşünüyorsanız, o anda dikkatinizi spor gibi aktivitelere verin. Yürüyüş yapmak tahmin edilenden çok daha olumlu geri dönüşlerin elde edilmesini sağlamış olacaktır.

Yorum Ekle