Diş Lekelerinden Nasıl Kurtulurum?

Diş lekeleri beslenme ve pek çok çeşitli etkilere bağlı oluşabilir. Çay-kahve tüketimi, gazlı içecek tüketimi, dişlerin maruz kaldığı aşınmalar, mevcut diş protezlerinin eskimesi, özelliğini yitiren dolgular, içeriğinde demir olan vitamin ilaçları, antibiyotikler dişlerde siyah ve koyu lekelerin görülmesine neden olur.

Diş Temizliği

Dişteki lekeler basit diş temizliği yaparak da giderilebildiği gibi hekim tedavisinin de şart olduğu durumlar olabilmektedir. Lekeler fark edildiğinde temizlenmesi için işlem uygulanmadığında, gün geçtikçe dişteki etkisini arttıracak ve daha ciddi diş hastalıklarına neden olacaktır. Bunlar arasında diş tartarları, diş taşları, plak oluşumu gibi dişlere zarar veren ve detaylı temizlik gerektiren evreler vardır. Ayrıca bu gibi diş sorunları diş ağrısına da sebebiyet verebilir.

Profesyonel Diş Temizliği

Diş taşı, tartar ve plak oluşumuna neden olan siyah lekelerin temizliği için diş hekimi müdahalesi zorunludur. Siyah lekelerin giderilmesi için hekim, dişi beyazlatmaya ve temizlemeye dayalı yöntemler uygulayacaktır. Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra polisaj isimli bir işlemi uygulayan diş doktoru, dişler üzerine uyguladığı diş macunu ile daha beyaz dişlere kavuşmanızı sağlar. Bu işleme rağmen beyazlamayan dişlerde çürük olma olasılığı yüksektir.

Doğru Diş Macunu Kullanımı

Bazı diş macunlarında da dişte leke oluşumunu önceleyecek maddeler bulunmaktadır. Diş macunu seçimi yaparken içeriğinde özellikle florür bulunduran ve diş aşınmasına neden olmayacak diş macunu tercih etmeye özen göstermelisiniz.  Yüzeysel diş temizliği yapmak ve geçici olarak beyazlamanın etkisinden yararlanmak istiyorsanız diş beyazlatma kalemleri de yardımcınız olacaktır.

Diş Lekelerini Önlemek için Doğal Yöntemler

Diş lekeleri için uygulanabilecek doğal çözümler de bulunuyor. Adaçayı, kabartma tozu, limon kabuğu, taze ceviz yaprağı doğal diş temizleme malzemeleridir. Kabartma tozuyla diş lekelerini gidermek oldukça eski bir yöntemdir. Bu malzemelerin dişe sürtülmesiyle beyazlatma işlemi yapılabilir.

Diş lekeleri için önlem alınmadığında lekeler dişe tamamen yerleşecek ve diş çürükleriyle birlikte diş ağrısına neden olacaktır. Dişleri düzenli fırçalamak, dişe zarar vermeden diş ipi kullanmak dişin sağlığını korumanızda yardımcınız olur. Dişte oluşan koyulukları daha ciddi sorunlara ulaşmadan temizlemek için doğal yöntemlerden yararlanarak diş sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Yorum Ekle