Cilt Mantarı Nedir ve Nasıl Önlenir?

Mantar, vücudun her bölgesinde yaşar. Saçkıran, kasık mantarı, ayak mantarı ya da vajinal mantar gibi türleri olabilir. Mantarın bulaşma riskini azaltmak için bazı önlemler gerekir. Vücudun nemli olduğu bölgeler daha fazla risk altındadır. Giysilere dikkat edilmeli ve hijyene her zaman önem verilmelidir.

cilt mantarı

cilt mantarı

Cilt Mantarını Önlemek için Neler Yapılmalı

Terleyen kişilerde, uzun süre antibiyotik tedavisi görenlerde, bağışıklık baskılayıcı ilaç alanlarda mantar görülebilir.Umumi kullanıma açık yerlerde daha fazla mantar kapma olasılığı görülür. Umumi duşlara, havuzlara sık gidiyorsanız mutlaka terlik giyin. Soyunma odalarındaki fırça ya da havluları kesinlikle kullanmayın.

Vücudunuzu her zaman kuru tutmaya çalışın. Çok terliyorsanız iç çamaşırlarınızı sık değiştirin. Banyo havlularınızı ıslak kullanmayın. Spor yaparken giydiğiniz eşofman ve ayakkabılarınızı temiz tutmaya özen gösterin. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa mantar enfeksiyonu daha sık görülür. Dengeli beslenmeye ve sağlıklı yağlar tüketmeye çalışın.

mantar

mantar

Mantarın yayılmasını engellemek için sık sık el temizliğine önem vermelisiniz. Mantar türleri farklıdır. Hangi bölgede mantar oluşmuşsa o bölgeyi her zaman kuru tutmaya çalışın. Dar giysiler ve naylon içeren kıyafetler mantar hastalığına davetiye çıkarır. Pamuksu giysileri tercih etmelisiniz. Mantarın yayılmasını önlemek için doktor kontrolünde verilen krem ve ilaçları düzenli kullanmalısınız. Mantar özellikle nemli ortamı sevdiği için bulunduğunuz ortamı temiz tutmalısınız. Kişisel ürünlerinizi başkasıyla paylaşmamaya özen göstermelisiniz.

Yorum Ekle