Otomatik Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?

Değişen ehliyet alma seçeneklerinden sonra, düz vitesli araç tercih etmeyenler alternatif olarak sadece otomatik vitesli araçlar için B sınıfı ehliyet alınabilmekte.

otomatik vites

otomatik vites

Otomatik vitesli araçlar düz vitesli araçlara göre daha pratik olarak görülmekte. Özellikle şehir içindeki yoğun trafikte fark edilir bir konfor sağlamakta otomatik vites. Düz vitesle olan fiyat farkı da, artık eskilere nazaran daha düşük ve otomatik vitesli araçların tercih edilmesinde, özellikle düşen fiyat nedeni ile daha ön plana geliyor.

Otomatik Vites Üzerindeki Harflerin Anlamları

Otomatik vitesli bir araç kullanırken sol ayağınızı kesinlikle kullanmamanız gerekli, gaz ve fren kontrolünü sadece sağ ayağınız ile kullanmalısınız. Vites kolunun üzerindeki P,R,N ve D harflerinin işlevlerine gelelim. P harfini seçtiğimizde şanzıman kilitlenir, bu seçeneği park halinde iken ya da uzun süreli beklemelerde kullanmalıyız. Ayrıca aracımızı çalıştırırken yine vitesimizi P konumuna getirmeliyiz.

otomatik vites nedir

otomatik vites nedir

R ise aracımızın geri vitesidir, geriye gidecekken vitesimizi R konumuna getirmeliyiz.

N konumunda ise aracımız klasik tabir ile boştadır, düz vites arabalardaki mantık ile birebir aynıdır.

D konumunu sürüş konumudur, aracımızın vitesini D ye aldıktan sonra, araç kendini 1. viteste başlatır, hız arttıkça vitesi arttırır.

Vitesteki harf değişimleri esnasında aracın sabit olması gereklidir.

Eğer hareket halinde iseniz R,P ve N konumlarına geçiş yapılmamalıdır.

Yorum Ekle