Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Öğrencilik döneminde çoğu öğrencinin korkulu rüyasıdır matematik! Bitmek bilmeyen formüller, nasıl yapılacağı anlaşılmayan problemler… Tam bir baş belasıdır yani 🙂

Aslına bakarsanız matematik o kadar da zor bir ders değildir. Doğru öğrenme tekniğini uyguladığınız anda, göreceksiniz ki siz de korkulu rüyanızı seveceksiniz.

matematik

matematik

Matematik Çalışmanın Doğru Tekniği

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki; matematik sayısal bir ders olduğu için, öyle kafadan ders çalışamazsınız. Önünüzde kaliteli bir kitap, not kâğıtları, defter ve kalem mutlaka olsun. Matematikte yazmadan hiçbir şey öğrenemezsiniz. Kaleminizi mutlaka kullanacaksınız yani 🙂

Sizin öncelikle güzel bir temel atmanız gerekli. Bunun için yardım alacağınız kimse yoksa, konu anlatımlı ve örnek soru çözümlü basit kitaplar alarak işe başlayın. Konu anlatımlarını çalışın ve örnek soru çözümlerini inceleyin. Ondan sonra aynı konudan kendiniz soru çözmeye başlayın.

Kendiniz anlayamıyorsanız, önce internetten konu anlatımları dinleyin. Ondan sonra kitaptaki anlatımları okuyun. Ve örnek soruları inceleyin. Ardından da test sorularını çözün.

matematik çalışmak

matematik çalışmak

Matematik, mantık işidir. Kesinlikle ezber yapmayın. Bir soru tarzını ezberleyip, ona benzer tüm sorularda aynı teknikleri kullanmayın. Bir soru tarzının onlarca çeşidi olabilir. Siz sadece ilk çözüm yolunu öğrenip, diğerlerinde mantığınızı kullanarak yorum yapmalısınız. Bu derste başarılı olmak istiyorsanız, okuduğunuzu anlama yeteneğinizi ve yorum gücünüzü geliştirmelisiniz. Bunun için de bol bol kitap okumayı ihmal etmeyin. Zira okuduğunu anlamayan bir kişi, matematikte asla başarılı olamaz.

İlk başlarda zorlanacaksınız evet. Ama unutmayın; hangi güzelliğe kolay yoldan ulaşılıyor ki 😉

Yorum Ekle