Demir Çelik Ürünleri Ve Hesaplamaları

Demir çelik ürünleri sanayide özellikle büyük yatırımlarda ve dayanıklı tüketim mallarında kullanılan bir hammaddedir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleriyle yakından ilintili olan demir çelik üretimi ülkenin refah seviyesi ne kadar yüksekse bu malların üretim kapasitesi de o kadar yüksektir. Sanayi alanında kazanılan ivmeler ile demir çelik hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde bir numaralı sanayi dalı haline gelmiştir.

Demir Çelik Sektörü

Günümüzde tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının değişmesi ve bu ihtiyaçların nitelik seviyesinin artması, üreticilerin gelişen teknoloji ile beraber bu alanda da ilerleme kaydetmesi gereğini doğurdu. Demir çelik kullanan firmalar daha kaliteli imalat yapan bu tarz firmalara yönelme ihtiyacı hissetmişlerdir. Piyasada bulunan farklı farklı firmalar üretici firmaların bu imalat ihtiyacını karşılamak için sıraya girmişlerdir. Bu alanda özellikle yüksek standart ve kalitede ürün üretmek esastır. Esas olmasının sebebi, dediğimiz gibi kaliteli ve yüksek trendli ürünlerin imalat aşamasında kullanılmasıdır.

Demir çelik sektörü denildiği zaman akla ilk gelen bu gruba dahil olan bazı modeller gelmektedir. Tek başına bu sektörü direkt demir çelik olarak anıldığı şekliyle ele almak doğru değildir. Daha anlaşılır şekilde piyasanın anlayacağı ve kullanacağı şekliyle ifade etmek ürünü daha cazip kılacaktır. Genel manada demir çelik denilince sektör ve firmalarda bulunan alt dal ürünleri şöyle olmaktadır: köşebent, sac, boru, profil, lama, transmisyon gibi parçalar bu gruba dahildir. Bu sektörde bulunan firmaların çalışma prensibi süreklilik ve zamanında teslimat anlayışına dayanır. Ağır sanayi ürünleri olduğu için özellikle süreklilik ve zamanında teslimat esastır. Bunların ölçülerine göre kesimi yapılarak satışları yapılır; örneğin profil ağırlık hesaplama gibi.

Demir Çelik Sektörü ve Ülke İçindeki Konumu

Demir çelik sektöründe ürün yelpazesi oldukça geniştir. Birçok firma bu alanda çalışmalar yaparak farklı ölçülerde müşterilerine farklı demir çelik ürünleri sunmaktadırlar. Ölçü esasları arasında bulunan kenar ve kalınlık ölçüleri ürünlerin aynı zamanda dezavantaja da sahip olabilecek ürünler olduğunu ortaya koyar. Tek bir milim farklık oynama ürün siparişinde değişikliğe sebep olabilir. Ağır sanayi alanında çok geniş bir yelpazeye sahipken kendi içinde bu kadar dar bir alanda işlemler yapılıyor olması ekstra tüketiciye güven vermektedir. Devlet kontrolünde destekleyici yapılan üretimler daha dikkatli ilerlemeyi ve refah seviyesinde artışı sağlamayı her zaman esas alınmasına sebep olmuştur.

Demir Çelik Ürün Hesaplamaları

Demir çelik sektörünün öncü parçaları haline gelmiş belli başlı ürünleri az önce de saymış olduğumuz gibi köşebent, profil, lama gibi parçalardır. Firmalar bunların satışını yaparken farklı ölçülere göre kesimler yapıp ürünleri müşterilere teslim etmektedirler.  Başlıca verilen demir çelik ürün portföyü şöyledir: sac, boru, profil, demir, köşebent, lama, transmisyondur. Burada profil ağırlık hesaplama hesaplamaları ile bu parçaya öncelik verilecektir.

Profil Ağırlık Hesaplama

Demir çelik ürünlerinden profilin kesimi çeşitli parçalardaki profillerin farklı ölçülere göre şekil almasını sağlamaktır. Bu şekilde yapılan profil ağırlık hesaplama şekilleri ile farklı modeller üretilebilmektedir. Müşterilerin verdikleri ölçülere göre değişen profil ve demir çelik ürünleri haliyle farklı şekillerde olabilmektedirler. Profil ve diğer parçalar özel tezgahlar üzerinde kesimi yapılmaktadır. Profillerin kesim süreleri profesyonelce belli sürelerde yapılmaktadır. Ürünlerin kesim ölçülerine uygun bir şekilde ve işlenmeye hazır bir şekilde imalata teslim şeklinde yapılarak adrese verilmesi üreticiler  için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Demir çelik ürünlerini hazırlayan makinelerin kendi içlerinde farklı avantajlarda sağlamaktadırlar. Profiller paslanmaz özellik gösterirler ve profiller aynı zamanda karbon metalleri kesen makineler tarafından da kesilebilmektedir. Profili üretmenin farklı üretim seçenekleri de vardır. Profiller daha düşük ısılarda da üretilebilmektedir. Bunun önemli olmasının sebebi dayanıklı profilleri üretmek içindir. Üretiminde basınçlı gaz kullanıldığından dolayı dayanıklı ve iyi kalitede profiller üretilir.

Profil ağırlık hesaplama için https://www.karacametal.com/profil-agirlik-hesaplama tıklayın.

Yorum Ekle