Spor Yaparken Nasıl Giyinmeli?

Spor yapmaya başlayacak kişilerin spor yaparken nasıl giyinmeli soruna yanıt aradığı bir gerçek. İster açık alanda ister fitness salonunda olsun; spor yaparken vücudu rahatlatacak ve egzersiz hareketlerinin verimli olmasını sağlayacak giyim ürünlerine yönelmek gerekir. Giyim ürünlerinin nasıl bir kumaş yapısına sahip olduğu önem kazanır. Yalnızca modaya uygun olduğu için giyilen spor kıyafetleri, yapılan egzersizlerin zorlaşmasına sebep olacaktır.

spor

Mevsimsel Tercihler

Açık alanda spor yapmak istiyorsanız mevsim koşullarına göre giyim tercihinde bulunmanız gerekecektir.

Yaz aylarındaki egzersizler sonucu bolca terleme olduğu görülecektir. Bu nedenle cilde nefes aldıran, terin emilmesini sağlayan kumaş yapısına öncelik verilmelidir.

Kış mevsiminde vücudunuzu soğuktan koruyacak ve spor yaparken sizi zorlamayacak giyim ürünleri doğru karar olacaktır. Giysinin teri emmesi ve vücuttan uzaklaştırması önemli bir detaydır.

Yağmurlu ortamda, spor yaparken nasıl giyinmeli sorusu önem kazanıyor. Yağmurlu havalarda suyun kıyafetten akıp gitmesini sağlayan su geçirmez kumaşlar tercih edilmelidir. Su yedikçe ıslanan ve ağırlaşan kıyafetler spor yapmayı zor hale getirebilir.

Rüzgârlı havalarda ise rüzgâr geçirmeyen spor giyim ürünleri avantaj sağlayacaktır. Rüzgârın cildinize olumsuz etkiler bırakabileceğini unutmayın. Bu nedenle kıyafet seçiminizin yanına cilt bakım ürünlerini de eklemelisiniz.

Egzersize Göre Tercihler

Her egzersizin farklı dinamikleri bulunur. Planlanan egzersize uygun kıyafet seçimi gerçekleştirildiğinde, spor deneyimi güçlendirilebilir.

Koşu ve bisiklet sporuyla uğraşanlar için tayt formundaki giyim ürünleri idealdir. Bu türdeki taytlar vücutta biriken teri emerek dışarı atar.

Yoga aktivitesinde esneklik sağlayan giyim ürünleri tercih edilebilir. Yoganın odaklanma ile ilgili bir aktivite olduğunu unutmamalı, kendinizi rahat hissetmenizi engelleyecek giysilerden kaçınılmalıdır.

Fitness salonuna gidenler için atlet veya rahat bir tişört önerisi yapılabilir. Sıkı ve hareket etmeyi zorlaştıran giysiler zorlu egzersizleri daha zor hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Ayakkabı Tercihi

Çoğu egzersiz türünde doğru ayakkabı seçiminde bulunmak gerekiyor. Yanlış bir ayakkabı seçilirse spordan alınan verim düşebilir. Ayrıca ayak bölgesinde oluşan ağrılar can sıkıcı hale gelebilir. Bu yüzden spor yaparken nasıl giyinmeli sorusunda ayakkabı tercihi önemli yer kaplıyor.

Koşu, yürüyüş, basketbol, bisiklet ayakkabıları özel olarak tasarlanmıştır. Basketbol oynarken koşu ayakkabısı giymeniz sonucunda bilek burkulmaları yaşanabilir. Spor salonunda egzersiz yapıyorsanız fitness ayakkabısı alabilirsiniz.

Yorum Ekle