Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Para demek yaşam kalitesi demektir. İnsanoğlunun sürekli ihtiyacı olan parayı hem kazanır hem de biriktirmek ister. Biriktirmenin birden fazla yolu vardır. Para sadece yaşlılık için ya da emeklilik için biriktirilmez. Hayaller için bazense kötü gün için birikir.  En önemlisi parayı nasıl biriktireceğinizdir.

Bütçenizi Planlayın

Öncelikle gelirinizi bir deftere ya da bir uygulama indirerek kontrol altına almaya başlayabilirsiniz. Gelirinizi bir yere not aldıktan sonra aşağı yukarı tahmini faturalarınızın ortalamalarını bulun. Sonrasında ev kiraysa kira giderini yazınız. Yani gelir bir tarafa yazılacak gider bir tarafa yazılacak.

Sonrasında toplamda size kalan paranın özel ihtiyaçlar var mı bunun kararı verilip belli bir miktar biriktirmeye başlayacaksınız. Bu dönemde özellikle market ihtiyaçlarınızı yazarak alın fazla harcamaya neden olan her şeyi engelleyin. Göreceksiniz ki karşılığında birikmiş paranız olacak.

Para biriktirmeye işlemini nerede yapacaksınız bunun kararını vermelisiniz. Kumbara, banka hesabı, altına yatırım gibi birçok yollar vardır. İlk etapta kumbara sizi cezp edebilir. Birkaç ayın sonunda dolan kumbarayı açtığınızda hem para biriktirme motivasyonunuz artar hem de amaca ulaşmak sizi mutlu eder.

Para Biriktirmede Plan Önemli Mi?

Para biriktirme işleminde plan yapmak en önemli faktörlerden biridir. Eğer geliriniz aylıksa aylık bir plan yapın. Maaş aldığınız gün tüm ödemelerinizi yapın sonrasında evin o ay ki ihtiyaç analizini çıkartın. Böylelikle kendinizi psikolojik olarak rahatlatacaksınız. Çünkü tüm ödemeleri yaptığınızda kalan paradan ne kadar birikime ayıracağınızı rahatça görebileceksiniz. Ama bu işlemleri yaparken mutlaka yazmalısınız ve sonrasında planda sıkıntı oluyor mu oluyorsa nerede eksik yaptıysanız orayı tekrar düzenleyerek sonraki aya geçebilirsiniz.

Yazdığınız plan görebileceğiniz alanda olsun ki para biriktiriyor olmanız sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır. Kendinize hedefler koyun ama bu hedefler zamanlı olsun. Örneğin 3 ayda bu kadar para biriktireceğim. Sonrasında hedeflerinizi ne kadar tutturmuşsunuz bunu kontrol edin. İnsan hayatındaki en önemli şey kendini kontrol etmesidir. Her anınız planlı ve düzenli olursa maddi sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Kimler Para Biriktirebilir

Para kimler biriktirebilir sorusunun cevabı herkestir. Daha detaylı bakacak olursak para biriktirme işlemini herkes yapabilir sadece herkesin biriktirme bütçesi farklıdır. Millet olarak birikim yapma eğilimleriniz size öğrencilik hayatında aşılanmıştır.

Yani siz de zaten bu kodlar çocukluktan işlenmiştir. Bu sebeple çok borcunuz olsa dahi ayda çok küçük bir miktar bile kenara koysanız yılsonunda bir maaş kadar biriktirmiş olduğunuzu göreceksiniz. Para biriktirmeye karar verdiğinizde bunu başardığınızı göreceksiniz. Unutmayın herkes para biriktirebilir.

Yorum Ekle