Kivi Gübreleme ve Kivi Yetiştiriciliği

Kivi gübreleme ve kivi yetiştiriciliği özellikleri bakımından orman altlarında yetişen kivilerin ana vatanı olarak Güneydoğu Asya belirlenmiştir. 50 farklı çeşidi bulunmakla beraber özellikle üretim koşullarının yeniden düzenlenmesi esas olarak görülmüştür. Onlarca yıl öncesinde sadece Çin’de üretimi gerçekleşirken şu anda oldukça fazla ülkede üretimi gerçekleştiriliyor.

Kivi gübreleme ve kivi yetiştiriciliği ile beraber birçok önlemin alınması ve verimli toprakların tercih edilmesi de gündeme gelmiştir. Yetiştirilme koşullarının iyileştirilmesi ve düzenlenmesi adına bazı düzenlemeler de yapılmış bulunuyor.

Kivi Gübreleme ve Kivi Yetiştiriciliği Nitelikleri

Kivi gübreleme ve kivi yetiştiriciliği ile daha çok meyve salatalarında ve tatlılarda vazgeçilmez öğe olarak kullanılmaya başlanmıştır.  Özellikle C vitamini denildiğinde akla gelen ilk ürünler arasında yer almakla beraber kaliteli bir yetiştiricilik sürecinden geçmesi de önem kazanacaktır.

Ülkemizde kivi yetiştiriciliği ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi’nde yapılmaktadır. Sebebi ise yoğun bir nüfusa sahip olan bölgede bazı koşulların gözden geçirilerek ihtiyaca yönelik üretilmesi de gündeme gelmiş bulunuyor.  Kış aylarında daha çok tüketilmesinin sebebi ise C  vitamini olarak görülmesi ve soğuk algınlıklarına karşı bir kalkan olarak kullanılması söz konusu olmuştur.

Soğuk hava depoları özellikle Marmara Bölgesi’nde yer aldığı için özellikle burada üretimi daha fazla olmakla birlikte diğer bölgelerde de üretildiği görülür. Aynı zamanda Akdeniz ve Ege Bölgelerinde de kivi üretiminin ön plana çıktığı görülmüştür.

Kivi Gübreleme ve Kivi Yetiştiriciliği Kapsamı

Deniz seviyesinden 400-500 metre yüksekliklerde olmakla beraber nemli vadilerde üretimi söz konusu olmuştur. Aynı zamanda asmalı bir bitki ürünü olarak da belirtilmiştir. Asitli toprakların özellikleri kivi yetiştiriciliği için uygun olan toprak çeşidi olarak belirlenmiştir. Bu sayede daha çok özelliklerinin uygun olduğu topraklarda üretiminin yapılması esas olara kabul edilmiş olur.

Soğuk iklimlere karşı dayanıklı olan bu ürünler saklama koşulları açısından da oldukça elverişli koşullara sahip olmuşlardır. Belirtilen niteliklere dayanarak aynı şekilde ekim ve dikim olarak olmak üzere faklı yollarla üretimine başlanılabilir. Toprağın zengin olması ayrı bir detay olarak belirtilmiştir. Tohumu ekilebildiği gibi fide şeklinde de alınması söz konusu olmuştur. Ürünler ve detayları için https://www.ufuktarim.com/kivi-yetistiriciligi adresine uğrayabilirsiniz.

Yorum Ekle