Dekorasyonunuz İçin Çerçevenizi Kendiniz Yapın

Dekorasyon uygulamanız içinde değerlendirebileceğiniz birçok aksesuarlar içinde yer alan çerçeveleri sevdiklerinizin resimleri ya da kendi çektiğiniz farklı fotoğrafları sergilemek için kullanabilirsiniz. Birçok farklı aksesuar ile hazırlayabileceğiniz çerçeveleri istediğiniz ebatta yapabilirsiniz.

çerçeve yapımı

çerçeve yapımı

Çerçeve Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler

Çerçeve yapımı için gerekli olan temel malzemeler çerçeveniz için istenen ebatta cam ya da kalın şeffaf plastik, ahşap ya da kalın kartondan ya da ahşaptan kesilecek olan çerçeve kenarı, raptiye ya da küçük çivi, çekiç gerekir. Askılı istiyorsanız ip ya da zincir tercih edebilirsiniz. Zincir için raptiye ya da çividen yararlanabilirken ip için silikon gibi yapışkandan faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra vidalı halka almak da çözüm olacaktır. Çerçeve etrafını şekillendirmek için ise kumaş, eski kemer, hasır ip gibi birçok malzemeden faydalanabilirsiniz.

örgü çerçeve

örgü çerçeve

Çerçeve yapımı için öncelikle kalın karton ya da ahşaptan uygun çerçeve kesimini yapmanız gerekir. Buna uygun olarak cam ya da kalın şeffaf plastik ve de arka karton kesiminizi yapın. Bu malzemeler tamamlandıktan sonra çerçevenin dış alanının şekillenmesi için eski kemerinizden, hasır ipten, kumaş parçasından ya da dilediğiniz bir malzemeden faydalanabilirsiniz. Yapıştırmak için kumaş tercih ettiyseniz çift taraflı bant işinizi kolaylaştıracaktır. Diğer malzemeler için silikondan faydalanmanız gerekebilir. Ahşap alanı süsleyerek tamamladıktan sonra sıra pencere kısmını tamamlamaya gelir. Bu kısmı da sabitledikten sonra arka kartonun sabit kaması için raptiye ya da çivilerden faydalanabilirsiniz. Arka askı kısmını da tamamladıktan sonra çerçeveniz hazır.

Yorum Ekle