Dar Alan Aydınlatma Önerileri

Evinizde veya ofisinizde dar alanlarda yaşıyor olabilirsiniz. Dar alanlarda veya karanlık görünümlü yerlerde durmak sizi bunaltıyor olabilir. Ama küçük dokunuşlarla bulunduğunuz yeri olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Kullandığınız eşyalar ve yeni dekorasyonlar ile daha ferah, daha geniş bir alan sağlamanız mümkün.

Canlı Duvar Renkleri Tercih Edin

Odalarınızın duvar renkleri de görünümünü etkilemektedir. Koyu tonlarda duvar boyası kullanmanız odanızın daha kasvetli ve daha dar görünmesine yol açar. Bunun yerine açık tonlarda ve pastel tonlarında renkler tercih ederseniz daha ferah bir görünüm yaratırsınız. Bir duvarı desenleri olan canlı bir duvar kâğıdı ile kaplamanız da odanın aydınlık olmasını sağlayacaktır.

Bol Işık Kullanın

Dar alanlar her zaman daha kasvetli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden daha da dar bir görünüm yaratmaktadır. Öncelikle kullandığınız aydınlatmaları değiştirmelisiniz. Örneğin daha aydınlık gösterecek güçte ampuller ile değiştirebilirsiniz. Duvarlarınızın etrafına veya eşyalarınızın çevresine ledler kullanabilirsiniz. Böylece daha geniş bir alan görünümü oluşturacaktır.

Çiçekler Kullanarak Ortamı Canlandırın

Yaşadığınız dar alanda daha canlı bir görünüm sağlamak istiyorsanız bol çiçekler kullanın. Saksılarda büyük tek çiçek veya bitki türleri kullanabilirsiniz. Böylece yeşillikleri ve renkleri ile odanıza hava katacaktır. Veya isterseniz küçük saksılarda kaktüsler, vazolarda gül, zambak, orkide, lale gibi çiçek türleri kullanarak odanızın canlanmasını enerjik bir görünüm katmasını sağlayabilirsiniz.

Mobilya Seçimine Dikkat Edin

Odanızda büyük eşyalar kullanmanız, yaşanılan alanın verimsiz kullanımına yol açar. Büyük eşyalar yerine daha kullanışlı ve minimal tarz da dekore etmeniz fayda sağlayacaktır. Kullanılmayan eşyaları kaldırarak çok amaçlı ürünler ve  pratik, katlanabilir eşyalar kullanabilirsiniz. Örneğin duvara monteli açılıp kapanabilir masalar koymanız size yer tasarrufu sağlayacaktır.

Odanızda Ayna Kullanın

Odanızın eşyalarını ve rengini seçtikten sonra ufak dokunuşlar yaparak odanızın son halini tamamlayabilirsiniz. Öncelikle daha geniş alanlar yaratmak denildiği zaman aklımıza ilk olarak aynalar gelir. Ayna kullanımı odayı olduğundan daha derin bir hava yaratmaktadır. Yansıtma özelliği olduğundan dolayı da odayı daha geniş gösterecektir. Duvarınıza bir ayna koyabilir veya küçük boylarda yuvarlak, kare, kalp gibi dilediğiniz şekillerde birden fazla ayna kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle