Çin Takvimi’nde 2017 Horoz Yılı Neler Getirecek?

Çin’in meşhur hayvan takvimine göre yıldönümü kabul edilen Çuncie (Bahar Bayramı) ve 2017 yılına denk gelen “Horoz Yılı” geleneksel törenler ile kutlanarak “Maymun Yılı” olan 2016’yı geride bırakıyor. Uzakdoğu kültürünün mistik örgüsündeki bu döngünün getirecekleri dünyada pek çok kişinin ilgisini çekiyor.

çin takvimi

çin takvimi

Çin Takvimi ve Çin Astrolojisi

Çinliler hem Ay hem de Güneş takvimini kullanıyor. Güneş takvimi bürokrasi için kullanılırken Ay takvimi ise festival ve bayramları temsil ediyor. Teknik olarak açıklamak gerekir ise; Ay dünya etrafında dönüşünü 29 günde tamamlıyor. 12 tur döndüğünde yaklaşık 350 güne tekabül ediyor. Ay ve Güneş takvimi arasında oluşan gün farkı nedeniyle yeni yıl her sene farklı bir günde kutlanıyor. Bu kutlama Çin’de “Bahar Bayramı” olarak da adlandırılıyor ve Çin kültüründe doğanın canlanmasını simgeliyor.

Çin astrolojisinde  kişinin geleceği ve kaderi, doğum gününün astroloji haritası Çin takvim formatına dönüştürülmesi ile okunuyor. Bu takvimde yıl, ay, gün ve saat biriminin her biri beş element ile ifade ediliyor. Evrendeki her şey beş temel element olan; metal, su, ağaç, ateş ve topraktan oluşuyor. Elementler arasındaki açılar ve ilişkiler kişinin hayatı boyunca karşılaşacağı şansı da belirliyor. Ancak kader stabil değil; kişiler iyi şanslarını kendi becerileri ile arttırabiliyor veya kötü şanslarını en aza indirgeyebiliyor.

Çin inanışına göre, Horoz burcunun elementi olan ‘yin’ metal zarif ve güçlü bir hançeri sembolize ediyor. Yorumcular bu yılın pek barışçıl bir yıl olmayacağını, olumsuzluklar, geçimsizlikler, savaşlar, terörist saldırılar göründüğünü, dünyadaki çatışmaların devam edeceğini söylüyor. Neyse ki 2017 yılı atlatıldığında bir sonraki “Horoz Yılı” 2029’da…

Yorum Ekle