Cankurtaran Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

Bu makalemizde Cankurtaran olma şartları konusunu ele alacağız. Cankurtaran; sahilde ve havuzda çalışan bir kişidir. Cankurtaran; boğulma veya boğulma riski durumunda kurtarma, gerektiğinde uyarma ve ilk müdahaleyi yapma konusunda eğitilmiş kişi. 18 yaşında, en az lise diploması, bu mesleğin uygulanmasında herhangi bir engel bulunmadığını belgeleyen sağlık raporu olması gerekmektedir.

Cankurtaran İçin Hangi Okul Okunur?

Bu bölümde Cankurtaran için hangi okul okunur? Konusunu ele alacağız. Resmi bir cankurtaran eğitimi gereksinimi yoktur. Cankurtaran işleri belirli nitelikler gerektirir. Bunları iş aramadan önce alabilmek ve özgeçmişinize dahil edebilmek güzel olurdu. İlk yardım ve cankurtaran sertifikası dahildir. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’ndan sertifikası olan bir kurumda kursa katılarak, ilgili üniversitede lisans eğitimini tamamlayarak veya bir spor kulübünün oluşturduğu bir programa katılarak sertifika alabilirsiniz. Cankurtaranlar çeşitli ortamlarda çalışır. Bazıları küçük havuzlarda, bazıları ise büyük su merkezlerinde, su parklarında ve plajlarda çalışır. Bu mesleği yapmak isteyen herkes, pozisyonuna göre açık denizlerde, bankalarda, göletlerde veya göllerde, ilgili eğitimi tamamlayıp sertifika aldıktan sonra çalışabilir. Sertifika almak için aldığınız kurs genellikle 4-6 gün sürer ve size öğretilenlerin en az %70’ini anlamanız gerekir. Bu işi düşünen herkes çok iyi yüzebilmeli.

Cankurtaran Ne İş Yapar?

Bu bölümde ise Cankurtaran ne iş yapar? Bu soruyu inceleyeceğiz. Cankurtaranlar, plajları ve havuzları güvenli tutan, arama kurtarma operasyonlarına katılan ve olası durumlarda ilk müdahale eden kişilerdir. Boğulma durumunda suni teneffüs ve suni teneffüs gibi hayat kurtarıcı önlemler almak onun görevidir. Mesleği icra edenlere cankurtaranlık eğitimlerine bağlı olarak bronz, gümüş ve altın gibi çeşitli unvanlar verilmektedir. 3 yıldızlı Federasyon Dalgıç sertifikasına sahip adaylar, açık okyanus ve okyanus gibi rekabetçi sporlarda ve ortamlarda altın cankurtaran olarak çalışırlar. Bronz başlıklar sadece havuzda çalışır.

Cankurtaran Ne Kadar Maaş Alır?

Makalemizin son bölümünde ise Cankurtaran ne kadar maaş alır? Bunu ele alacağız. Cankurtaranlar nerede ve ne zaman çalıştıklarına bağlı olarak farklı maaşlar alabilirler. Ancak aylık ortalama gelir 4000 ile 4500 arasında değişmektedir.

Yorum Ekle